| Marka Adı: | Wellman |
| Model numarası: | XC01 |
| Moq: | 1 |
| Ödeme şartları: | T/T |
Our advanced X-ray counting system utilizes sophisticated imaging technology to accurately count various SMD components with exceptional speed and precision.
| X-ray Source | |
|---|---|
| Type | Integrated, microfocus |
| Max tube voltage | 80kV |
| Max tube current | 700μA |
| Focal spot size | 30μm |
| Flat Panel Detector | |
| Type | Super definition digital FPD |
| Effective area | 430mm × 430mm |
| Pixel size | 139μm |
| Resolution | 3072 × 3072 |
| Reel/Tray Counting | |
| Max size | 17" (430mm) |
| Max thickness | 88mm |
| Min parts size | 01005 |
| Speed | 7-10s |
| Accuracy | 01005 ≥ 99.98%, 0201 & above ≥ 99.99% |
| Equipment | |
| Dimensions | 1000mm (L) × 1300mm (W) × 1820mm (H) |
| Weight | 580kg |
| Power supply | AC110-220V 50/60HZ |
| Max power | 800W |
| Industrial PC | I7 CPU, 16G RAM, 256G SSD+4T HDD |
| Displayer | 24" HDMI LCD |
| Other Functions | |
| Auto code scanning | Barcode and QR code |
| Label printing | Print the corresponding label when user takes out a reel |
| Counting record | Inquiry by time range, work order number |
| Management system connection | MES, ERP, WMS etc. |
| Mode switching | No need to switch single/multi reel mode |
| Work order no. | Support work order number recording |
| Safety | |
| Radiation leakage | No leakage, international standard: ≤1μSv/h |
| Back door safety interlock | Once users open the back door, X-ray tube will power off immediately |
| Anti-pinch | Safety light curtain covers the whole drawer, stops immediately when obstructed |
| Emergency stop | Located in front of operation position, press to power off |
As counting operations increase, the system becomes progressively more accurate. The algorithm efficiently handles similar components and larger trays with improved performance over time.
This continuous improvement process ensures counting accuracy approaches 100% over time, with expanding component type coverage. When encountering new components, the system can directly access stored data for enhanced efficiency, accuracy, and coverage.
| Reel Size | Parts Size | Quantity | Accuracy | Speed |
|---|---|---|---|---|
| 7" (180mm) | 01005 | 40000 | 99.98% | 9-10s |
| 7" (180mm) | 0201 | 20000 | 99.99% | 8-9s |
| 7" (180mm) | 0402 | 10000 | 99.99% | 7-8s |
| 7" (180mm) | 0603 | 5000 | 99.99% | 7-8s |
| 10" (254mm) | 1206 | 5000 | 99.99% | 7-8s |
| 15" (380mm) | 1206 | 10000 | 99.99% | 7-8s |