| ব্র্যান্ডের নাম: | WELLMAN |
| মডেল নম্বর: | স্মার্ট এসএমডি টাওয়ার এসএমডি-টি |
| MOQ.: | 1 |
| অর্থ প্রদানের শর্তাদি: | টি/টি |
| Storage Operation | Automatic in and out of storage with barcode and QR code scanning |
| Material Type | SMD reel components |
| Batch Loading | Yes |
| Standard Capacity | 750 reels (7" & 10mm reel) |
| Expanded Capacity | 1120 reels (7" & 10mm reel) |
| Single Reel Cycle Time | 12-15 seconds |
| Expanded Cycle Time | 12-16 seconds |
| Reel Height Range | 5mm minimum, 25mm maximum (customizable) |
| Maximum Weight | 3KG per reel (customizable) |
| Multi-tower Connection | Supported |
| WMS Management | Yes |
| Environmental Monitoring | Temperature and humidity warning support |
| System Integration | MES, ERP, WMS and other management systems |
| Equipment Dimensions | 1450mm (L) × 1900mm (W) × 2050mm (H) |
| Expanded Height | 2700mm |
| Weight | 1500KG (2000KG after heightening) |
| Power Supply | 220VAC, 16A |
| Power Consumption | 3000W |
| Industrial PC | I7 CPU, 8G RAM, 240G SSD + 1T HDD |
| Display | 17" touch screen |
| Operating Temperature | 0 - 40°C |
| Operating Humidity | 10 - 85% |
| Noise Level | 50dB |
| Air Pressure | 0.5-0.7mpa |
| N2 Interface | Supported |
| Warehouse Management System | Material Management | Transform unique codes for new incoming materials and add to total material table |
| Tower Setup | Configure new SMD towers and their locations | |
| Supplier Information | Supplier information management with add, delete, and search functions | |
| Customer Information | Customer information management with add, delete, and search functions | |
| Inventory Management | Intelligent Inventory | Smart management of overall inventory levels |
| Inventory Freeze | Freeze specific storage locations as needed | |
| Inventory Verification | Take stock and update data for stored reels | |
| Scan and Load | Scan reel codes and place into designated locations | |
| SMD Tower Database | Location Parameters | Record coordinate and size information for each location |
| Current Tower Status | Record status of each location in current SMD tower | |
| In & Out Records | Track all material bin and tray movements for traceability | |
| Operation Records | Log initialization, power cycles, alarms, and other operations | |
| Material Bin Functions | Initialization | System initialization upon machine power on |
| Single Reel In | Place reel on designated position and load after code scanning | |
| Single Reel Out | Search for specified reel and send out | |
| Batch Loading | Automatically load reels into tower in batches | |
| Production Orders | Upload P/N or unique ID for system analysis, lock reels, and coordinate unloading | |
| Unload to Order | Receive production orders and unload reels in batches | |
| Expired Reel Lock | Lock expired reels to prevent entry into production process |