| Tên thương hiệu: | WELLMAN |
| Số mô hình: | Tháp SMD thông minh SMD-T |
| MOQ: | 1 |
| Điều khoản thanh toán: | T/T |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| In and out of storage | Code scanning | Barcode and QR code |
| Material type | SMD reel |
| Batch loading | Yes |
| Standard capacity | 750pcs (7" & 10mm reel) |
| Capacity after heightening | 1120pcs (7" & 10mm reel) |
| Single reel cycle time | 12-15s |
| Cycle time after heightening | 12-16s |
| Mini height | 5mm |
| Max height | 25mm (customizable) |
| Max weight | 3KG (customizable) |
| Multi-tower connection | Support |
| WMS management | Yes |
| Temperature and humidity warning | Support |
| Chip mounter communication | Optional |
| Management systems connection | MES, ERP, WMS etc. |
| Dimensions | 1450mm (L) * 1900mm (W) * 2050mm (H) |
| Height after heightening | 2700mm |
| Weight | 1500KG |
| Weight after heightening | 2000KG |
| Power supply | 220VAC, 16A |
| Power | 3000W |
| Industrial PC | I7 CPU, 8G RAM, 240G SSD+1T HDD |
| Displayer | 17" touch screen |
| Working temperature | 0 - 40°C |
| Working humidity | 10 - 85% |
| Noise | 50dB |
| Air pressure | 0.5-0.7mpa |
| N2 interface | Support |
| Function Category | Feature | Description |
|---|---|---|
| Warehouse Management System | Material management | Transform the unique code for new incoming material, add to the total material table |
| Warehouse Management System | Tower setup | Set up new SMD tower and its locations |
| Warehouse Management System | Supplier info | Supplier info management, add, delete or search |
| Warehouse Management System | Customer Info | Customer info management, add, delete or search |
| Warehouse Management System | Inventory management | Intelligent management of overall inventory |
| Warehouse Management System | Inventory freeze | Freeze specific locations |
| Warehouse Management System | Inventory verification | Take stock and update the data of stored reels |
| Warehouse Management System | Scan the code and load | Scan the reel code and put into location |
| SMD Tower database | Location parameter table | Record the coordinate and size info of each location |
| SMD Tower database | Current SMD tower table | Record the status of each location of the current SMD tower |
| SMD Tower database | In & out record | Record all records of material bin and material tray for traceability |
| SMD Tower database | Operation record | Record initialization, power on and off, alarm and other operations |
| Material bin function | Initialization | Initialize when the machine power on |
| Material bin function | Single reel in | Put the reel on the designated position, load it in the tower after scanning code |
| Material bin function | Single reel out | Search for the specified reel, send it out |
| Material bin function | Batch loading | Load the reels into the tower in batches automatically |
| Material bin function | Place production orders | According to the production demand, upload the P/N or unique ID to the system for analysis, then lock the reels, and inform each SMD tower to unload |
| Material bin function | Unload to order | After receiving the production order of the system, unload the reels in batches |
| Material bin function | Lock expired reels | Lock the expired reels, prevent them from entering the production process |