| Merknaam: | WELLMAN |
| Modelnummer: | SMD-T |
| Betalingsvoorwaarden: | T/T |
Reliable Smart Storage Solution for SMD Components
| Storage & Material Handling | |
|---|---|
| In and Out Storage | Code scanning with barcode and QR code support |
| Material Type | SMD reel |
| Batch Loading | Yes |
| Capacity & Performance | |
| Standard Capacity | 750pcs (7" & 10mm reel) |
| Capacity After Heightening | 1120pcs (7" & 10mm reel) |
| Support Reel Size | 7" to 13", 15" customizable |
| Single Reel Cycle Time | Approx. 15s |
| Cycle Time After Heightening | Approx. 16s |
| Mini Height | 5mm |
| Max Height | 25mm (customizable) |
| Max Weight | 3KG (customizable) |
| System & Connectivity | |
| Multi-tower Connection | Support |
| WMS Management | Support |
| Temperature and Humidity Warning | Support |
| Operation System | Win10 |
| Chip Mounter Communication | Optional |
| Management Systems Connection | MES, ERP, WMS etc. |
| Equipment Specifications | |
| Dimensions | 1450mm (L) * 1900mm (W) * 2050mm (H) |
| Dimensions for 15" Reel | 1650mm (L) * 2120mm (W) * 2050mm (H) |
| Height After Heightening | 2750mm |
| Weight | 1500KG |
| Weight After Heightening | 2000KG |
| Power Supply | 220VAC, 10A |
| Power | 3000W |
| Industrial PC | I7 CPU, 8G RAM, 240G SSD+1T HDD |
| Displayer | 17" touch screen |
| Working Temperature | 0 - 40°C |
| Working Humidity | 10 - 85% |
| Noise | 50dB |
| Air Pressure | 0.5-0.7mpa |
| N2 Interface | Support |
| Material management | Generate unique codes for new materials |
| Tower configuration | Add and set up SMD towers |
| Supplier management | Add, delete, query supplier data |
| Customer management | Add, delete, query customer data |
| Inventory control | Full-process intelligent inventory management |
| Inventory freeze | Lock specified storage positions |
| Stocktaking | Inventory check and data update |
1.Scan & load: Code scanning + automatic storage
2.Location parameter: Record coordinates and dimensions
3.Tower status: Real-time position status monitoring
4.In/out record: Full log for material traceability
5.Operation log: Record startup, alarm and system events