| Type | Closed, microfocus |
|---|---|
| Max Tube Voltage | 90kV |
| Max Tube Current | 200μA |
| Focal Spot Size | 5μm |
| Function | Auto preheat |
| Brand | IRay |
|---|---|
| Effective Area | 130mm × 130mm |
| Pixel Size | 85μm |
| Resolution | 1536 × 1536 |
| Frame Rate | 20fps |
| Tiltable Angle | 60° |
| Transmission | Belt |
|---|---|
| Motor | Servo motor |
| Detectable Area | Length 520mm, width 80-430mm adjustable |
| Max Load | 10kg |
| Magnification | Geometry 200X | System 1500X |
|---|---|
| Inspection Speed | Max 3.0s/point |
| Dimensions | 2600mm (L) × 1300mm (W) × 1800mm (H) |
| Host Machine Dimensions | 1400mm (L) × 1300mm (W) × 1800mm (H) |
| Weight | 2200kg |
| Power Supply | AC110-220V 50/60HZ |
| Max Power | 3000W |
| Industrial PC | I7 CPU, 16G RAM, 240GB SSD + 1T HDD |
| Displayer | 24" HDMI LCD |
| Radiation Leakage | No leakage, international standard: ≤1μSv/h |
|---|---|
| Lead Glass Observation Window | Transparent lead glass window shields radiation to observe inner status |
| Window and Back Door Safety Interlock | X-ray tube powers off immediately when window or back door is opened |
| Electromagnetic Safety Switch | Locks when X-ray is on, preventing observation window opening |
| Emergency Stop | Located next to operation position, press to power off |
| Tube Protection | Software prevents leaving without closing X-ray tube |