| ชื่อแบรนด์: | WELLMAN |
| หมายเลขรุ่น: | X6000 |
| MOQ: | 1 |
| เงื่อนไขการชำระเงิน: | ที/ที |
| Type | Closed, microfocus |
|---|---|
| Max tube voltage | 90kV |
| Max tube current | 200μA |
| Focal spot size | 5μm |
| Function | Auto preheat |
| Effective area | 130mm×130mm |
|---|---|
| Pixel size | 85μm |
| Resolution | 1536×1536 |
| Frame rate | 20fps |
| Size | 420mm×420mm |
|---|---|
| Detectable area | 400mm×400mm |
| Max load | 15kg |
| Magnification | Geometry: 150X | System: 1500X |
|---|---|
| Inspection speed | Max 3.0s/point |
| Dimensions | 1100mm (L)×1000mm (W)×1600mm(H) |
| Weight | 1000kg |
| Power supply | AC110-220V 50/60HZ |
| Max power | 1300W |
| Industrial PC | Intel I5 CPU, 8G RAM, 240GB SSD |
| Displayer | 24"HDMI LCD |
| Function Module | Operation |
|---|---|
| X-ray tube control | Mouse-click X button toggles X-ray on/off. Real-time display of tube voltage and current with adjustment via buttons, slider, or direct input. |
| Status bar | Indicates interlock status, pre-heat status, and X-ray status with alternating red/green flashing. |
| Image effect adjustment | Free adjustment of brightness, contrast and gain for optimal image quality. |
| Product list | Save inspection parameters (Z-axis position, brightness, contrast, gain) for efficient recall during same-product inspections. |
| Navigation window | Camera captures table image; clicking anywhere moves table to selected position with on-screen display. |
| Motion axis status | Real-time coordinate display for precise positioning. |
| Inspection result | Ordered display of measurement results (voids rate, distance, area, etc.) as set by users. |
| Speed control | Adjustable movement speed for each axis (slow, normal, fast). |
| Voids rate measurement | Automatic calculation by selecting rectangle area. Software detects solder ball edges, pads, and internal voids with NG/OK indication (red/green). |
| Parameters adjustment | Adjust grayscale threshold, pixel, contrast, size filtering for accurate automatic calculation. |
| Add voids manually | Draw polygon or free figure to calculate as void in void rate. |
| Save parameters | Save grayscale threshold, pixel, contrast, size filtering parameters for efficient same-product detection. |
| Distance measurement | Set baseline with A and B points, measure vertical distance from C point to baseline. |
| Distance rate | Measure soldering rate of through-hole by calculating percentage ratio of vertical distances. |
| Angle measurement | Set baseline with A and B points, measure angle between BA and BC rays. |
| Perimeter measurement | Measure square components by selecting two points to determine square, measuring length, width and area. |
| Radius measurement | Measure round components by selecting three points to determine circle, measuring circumference, area and radius. |
| Automatic inspection - Manual setting | Set any table positions as inspection points for automatic inspection and image saving. |
| Automatic inspection - Array | For regular inspection points, set two points and row/column count for automatic inspection of each point with image saving. |
| Automatic inspection - Automatic identification | Automatic position identification, measurement, and image saving for inspection points with obvious features. |