| Brand Name: | WELLMAN |
| Model Number: | X6800 |
| MOQ: | 1 |
| Payment Terms: | T/T |
| Type | Closed, microfocus |
| Maximum Tube Voltage | 90kV |
| Maximum Tube Current | 200μA |
| Focal Spot Size | 5μm |
| Function | Auto preheat |
| Effective Area | 130mm × 130mm |
| Pixel Size | 85μm |
| Resolution | 1536 × 1536 |
| Frame Rate | 20fps |
| Tiltable Angle | 60° |
| Size | 530mm × 530mm |
| Detectable Area | 500mm × 500mm |
| Maximum Load | 10kg |
| Magnification | Geometry 200X | System 1500X |
| Inspection Speed | Maximum 3.0s/point |
| Dimensions | 1360mm (L) × 1365mm (W) × 1730mm (H) |
| Weight | 1200kg |
| Power Supply | AC110-220V 50/60HZ |
| Maximum Power | 1500W |
| Industrial PC | I5 CPU, 8G RAM, 500GB SSD |
| Display | 24" HDMI LCD |
| Radiation Leakage | No leakage, international standard: ≤1μSv/h |
| Lead Glass Observation Window | Transparent lead glass window shields radiation to observe internal status |
| Window and Back Door Safety Interlock | X-ray tube powers off immediately when window or back door is opened |
| Electromagnetic Safety Switch | Locks when X-ray is on, preventing observation window opening |
| Emergency Stop | Located next to operation position for immediate power cutoff |
| Tube Protection | Software prevents leaving without closing X-ray tube |
| X-ray Tube Control | Mouse-click activation with real-time voltage/current display and adjustable settings |
| Status Bar | Visual indication of interlock, pre-heat, and X-ray status with red/green flashing |
| Image Effect Adjustment | Adjustable brightness, contrast and gain for optimal image quality |
| Product List | Save and recall inspection parameters for improved efficiency |
| Navigation Window | Click-to-move functionality for precise table positioning |
| Motion Axis Status | Real-time coordinate display |
| Inspection Results | Organized display of measurement results including voids rate, distance, area |
| Speed Control | Adjustable movement speed for each axis (slow, normal, fast) |
| Voids Rate Measurement | Automatic calculation with NG/OK indication, parameter adjustment, manual void addition, and parameter saving |
| Distance Measurement | Point-to-baseline vertical distance calculation |
| Distance Rate | Percentage ratio calculation for through-hole soldering rate measurement |
| Angle Measurement | Angle calculation between defined rays |
| Radius Measurement | Circle determination and circumference/area/radius calculation |
| Perimeter Measurement | Square component measurement for length, width and area |