| Brand Name: | WELLMAN |
| Model Number: | X-6000 |
| Payment Terms: | T/T |
| Type | Closed, microfocus |
| Max Tube Voltage | 90kV (optional) |
| Max Tube Current | 200μA |
| Focal Spot Size | 5μm |
| Function | Auto preheat |
| Effective Area | 130mm×130mm |
| Pixel Size | 85μm |
| Resolution | 1536×1536 |
| Frame Rate | 20fps |
| Size | 420mm×420mm |
| Detectable Area | 400mm×400mm |
| Max Load | 15kg |
| Magnification | Geometry 150X | System 1500X |
| Inspection Speed | Max 3.0s/point |
| Dimensions | 1100mm (L) × 1000mm (W) × 1600mm (H) |
| Weight | 1000kg |
| Power Supply | AC110-220V 50/60HZ |
| Max Power | 1300W |
| Industrial PC | Intel I5 CPU, 8G RAM, 240GB SSD |
| Displayer | 24" HDMI LCD |
| Feature | Description |
|---|---|
| Emergency Stop | Located next to operation position for immediate power cutoff |
| Tube Protection | Software prevents leaving without closing X-ray tube |
| Radiation Leakage | No leakage |
| Lead Glass Observation Window | Transparent lead glass window shields radiation to observe internal status |
| Window and Back Door Safety Interlock | X-ray tube powers off immediately when window or door opens |
| Function | Description |
|---|---|
| Basic Operation | Full control via keyboard and mouse; real-time X-ray tube voltage/current adjustment |
| Image Processing | Adjustable brightness contrast and gain for clear imaging |
| Navigation and Positioning | One-click table movement via navigation window |
| Parameter Storage | Save and recall product inspection parameters |
| Void Rate Measurement | Automatic calculation of solder voids rate area and perimeter |
| Precision Measurement | Distance angle radius perimeter and through-hole soldering rate |
| Automated Inspection | Manual point setting array scanning and auto feature recognition |