| Brand Name: | WELLMAN |
| Model Number: | X-6000 |
| Payment Terms: | T/T |
| X-ray Source | |
|---|---|
| Type | Closed, microfocus |
| Max Tube Voltage | 90kV (optional) |
| Max Tube Current | 200μA |
| Focal Spot Size | 5μm (optional) |
| Function | Auto preheat |
| Flat Panel Detector | |
|---|---|
| Effective Area | 130mm×130mm |
| Pixel Size | 85μm |
| Resolution | 1536×1536 |
| Frame Rate | 20fps |
| Table | |
|---|---|
| Size | 420mm×420mm |
| Detectable Area | 400mm×400mm |
| Max Load | 15kg |
| Equipment | |
|---|---|
| Magnification | Geometry 150X | System 1500X |
| Inspection Speed | Max 3.0s/point |
| Dimensions | 1100mm (L) × 1000mm (W) × 1600mm (H) |
| Weight | 1000kg |
| Power Supply | AC110-220V 50/60HZ |
| Max Power | 1300W |
| Industrial PC | Intel I5 CPU, 8G RAM, 240GB SSD |
| Displayer | 24" HDMI LCD |
| Feature | Description |
|---|---|
| Emergency Stop | Located next to operation position for immediate power cutoff |
| Tube Protection | Software prevents leaving without closing X-ray tube |
| Radiation Leakage | No leakage (international standard: ≤1μSv/h) |
| Lead Glass Observation Window | Transparent lead glass window shields radiation to observe internal status |
| Window and Back Door Safety Interlock | X-ray tube powers off immediately when window or door opens |
| Function | Description |
|---|---|
| Operation | Keyboard and mouse can finish all operations |
| X-ray tube control | Using mouse to click the X button can turn on or off the X-ray. The real-time tube voltage and current value will display beside, users can click up and down button, or drag the slider, or type to adjust. |
| Status bar | Indicates the interlock status, pre-heat status, and X-ray status by flashing alternately red and green. |
| Image effect adjustment | The brightness, contrast and gain of the image can be adjusted freely to achieve a satisfactory result. |
| Product list | Users can save the inspection parameters such as Z-axis position, brightness, contrast and gain, and can directly call the parameters when inspecting the same product, to improve the inspection efficiency. |
| Navigation window | After the camera takes a photo of the table, click anywhere in the photo, the table will move to the place you click and display on the screen. |
| Motion axis status | Display real-time coordinates. |
| Inspection result | The measurement results (voids rate, distance, area, etc., set by users) display in order. |
| Speed control | The movement speed of each axis can be adjusted to slow, normal and fast. |